Rekuperatory - oszczędności, jakie dają systemy wentylacji

Zastanawiając się nad kupnem mieszkania lub domu, staramy się zebrać możliwie jak najwięcej informacji o tym, jakie udogodnienia można do nich wprowadzić. Coraz częściej słyszymy, że znajomi planują montaż wentylacji bądź klimatyzacji. Te plany często nas dziwią, bo wciąż wiele osób uważa, że zarówno klimatyzacja, jak i wentylacja to udogodnienie możliwe do zastosowania tylko w biurach czy sklepach.

Jeśli jednak zaczniemy szukać w internecie informacji o możliwości montażu wentylacji w domu jednorodzinnym, szybko okazuje się, że wiele osób taką instalację już posiada, co więcej, bardzo sobie ją chwali. Z początku myślimy więc, że mamy do czynienia z właścicielami luksusowych domów, gdyż wydaje się nam, że takie urządzenia muszą być bardzo drogie.

Owszem, koszt instalacji kanałowego systemu wentylacji jest dość duży, duże są także koszty eksploatacji wentylatora, związane z ogromnym zużyciem energii, ale możliwe jest też zastosowanie takich urządzeń wspomagających, które pozwalają nie tylko na tańszą instalację, lecz także na wprowadzenie dużych oszczędności. Jak to możliwe?

Sekret możliwych oszczędności tkwi w niewielkim urządzeniu zwanym rekuperatorem. Jest to urządzenie umożliwiające odzysk ciepła. Jak działa i dlaczego w tak krótkim czasie stało się tak popularne?

Rekuperatory to korzystna inwestycja przede wszystkim dlatego, że umożliwiają odzysk ciepła. Wentylator, aby dostarczać świeże powietrze, zużywa ogromne ilości energii. Bez rekuperatora, ta energia jest marnowana, gdyż wytwarzające się podczas wentylacji ciepło wywiewane jest poza budynek. Tej energii nie da się w żaden sposób odzyskać, nie można też zminimalizować jej zużycia.

Dlatego też pojawiać się zaczęły rekuperatory, które ten problem zlikwidowały. Dzięki nim ciepło jest odzyskiwane, co więcej, wykorzystuje się je do ogrzania powietrza, które jest nawiewane do budynku. W ten sposób oszczędzamy nie tylko powstałą podczas wentylacji energię cieplną, lecz także zmniejszamy zużycie energii potrzebnej do ogrzewania pomieszczeń.

Skoro bowiem wdmuchiwane do budynku powietrze jest ogrzane (jego temperatura oscyluje w granicach 20 stopni Celsjusza), potrzebujemy już niewiele więcej energii, aby w naszym domu było ciepło. Skoro te oszczędności są tak oczywiste, dlaczego nie wszyscy posiadają rekuperatory?

Wpływ na ten fakt ma z pewnością wysoka cena zakupu takiego urządzenia. Co prawda koszty te w dłuższej perspektywie zwracają się, ale by móc oszczędzić, należy najpierw zainwestować.

Warto przy tym wspomnieć, że cena zakupu urządzenia to nie jedyny wydatek, jaki czekał na właścicieli. Dochodziły jeszcze koszty montażu, także bardzo wysokie. Na szczęście obecnie mamy możliwość kupna tańszych urządzeń o takiej samej wydajności. Mowa tu oczywiście o rekuperatorach bezkanałowych, które do prawidłowej pracy nie potrzebują instalacji kanałów wentylacyjnych.

Działają samoistnie, dzięki czemu koszty takiej inwestycji stają się nieporównywalnie mniejsze. Takie bezkanałowe rekuperatory mogą być montowane w dowolnym miejscu, w tym także pod sufitem czy na dachu, co sprawia, że mamy większe możliwości aranżacji samych pomieszczeń. Jest to duże udogodnienie i duża oszczędność.

Coraz więcej osób może więc sobie pozwolić na zakup urządzenia, które nie tylko odzyskuje ciepło, lecz także parę wodną, która posłużyć może do dodatkowego nawilżenia powietrza. Takie zastosowanie sprawia, że decydują się na rekuperatory nie tylko prywatni właściciele, lecz także inwestorzy.